Flyboj

Z Chmatákovská Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flyboj

Jméno Tomáš Kopecký

Věk 43

Nejvýznamnější pozice Spoluautor hry - Grafik
(2008-2009)

Spojen s Gizmo (Autor hry)

Webové stránky www.littlecolor.com

Znám jako "Fly"
"Flajboj"

Tomáš "Flyboj" Kopecký (dále jen "Flyboj") byl autor vektorové grafiky, kterého Gizmo kontaktoval v roce 2008 s úmyslem vytvoření Chmatákova 2. K vývoji se měl připojit společně s programátorem Michalem Augustýnem a všichni tři měli společnými silami posunout první českou MMORPG na novou úroveň. Přechod na ryze vektorovou grafiku způsobil mezi komunitou rozdělení na dva tábory, kdy jedna skupina vítala novou a modernější grafiku s otevřenou náručí, zatímco ta druhá si stála za klasickým, detailnějším pixelartovým provedením a nazývala vektorovou tou "pro děti". To ale Flybojovi v jeho práci nebránilo a během dvou let, co na Chmatákově pracoval, byl schopen vytvořit velké množství herních prvků, se kterými se lze ve hře setkat dodnes.

Původní úmysl Gizma byl, že vektorová grafika bude obsažena pouze v této verzi Chmatákova 2, jenže po prodeji zdrojového kódu hry nejmenovanému německému studiu nebylo pro všechnu grafiku jiného využití, než její zakomponování do Chmatákova 1.5. Takto ve hře vznikl zvláštní mix pixelartové grafiky od Spid3ra a té vektorové od Flyboje, ale hráčům to v požitku ze hry nebránilo a po odchodu Spid3ra byl nyní nový grafik, který byl schopen za příspěvky tvořit nové vzhledy postav. Flyboj se zasloužil o jedny z nejžádanějších a nejpopulárnějších herních skinů a stanovil směr, jakým se Chmatákov ubírá více než 17 let.

Stejně jak upadlo Gizmovo nadšení z Chmatákova, tak upadl i zájem Flyboje. Kvůli ubývajícímu množství volného času a půlce herní komunity, která stála o zachování pixelartové grafiky, se Flyboj rozhodl svoji spolupráci v roce 2009 ukončit. Stejně jako Spid3r, se Flyboj v samotné hře neobjevoval a jeho chmatákovská aktivita zahrnovala pouze tvorbu nové grafiky. Nutno dodat, že Chmatákov byl pouze jeden z mnoha projektů, na kterých se Flyboj podílel, protože touto dobou se jeho grafickými výtvory mohla chlubit už spousta her, jakými byly třeba Happy Tree Friends: Homerun nebo Lord of the Rings: Paths of the Dead.

Po Gizmově návratu ke hře v roce 2017 byla obnovena práce na Chmatákově 2, tentokrát jí ale Flyboj už součástí nebyl. Jeho grafika sice byla využita a je stále využívána dodnes, ale již dlouho nepracuje na žádné nové tvorbě pro Chmatákov. Naopak se stal inspirací pro novou generaci grafiků a stopu, kterou na Chmatákově zanechal, lze dodnes vídat v pracích grafiků Bionicle19 a M4JKL.

Grafika pro Chmatákov

Jeho tvorba byla pouze vektorartová, proto měla vždy velmi uhlazenou podobu a mohla v některých případech působit jednoduše. Jeho pojetí Chmatákova bylo ideální pro posun kupředu a potřebnou modernizaci, zejména i proto, že bývalý pixelartový grafik Spid3r se již na Chmatákově nepodílel. Flyboj měl svůj styl, ať už to byly lokace, zvířata, základní skiny nebo skiny na přání, tak šla jeho práce poznat díky její vysoké kvalitě. I přes značnou část nové vektorové grafiky od jiných hráčů, lze jednoznačně říci, že bez Flybojovi práce by hra nemohla vypadat tak, jak vypadá dnes a pravděpodobně tak tomu bude už navždy. Je těžké si představit novodobý Chmatákov bez jediného herního prvku za nímž nestojí právě Flyboj.

Soukromý život

Foto ze soutěže Game Jam Prague, kde týmy během 48 hodin vytváří videohry.
Foto ze soutěže Game Jam Prague, kde týmy během 48 hodin vytváří videohry.

Flyboj se narodil 11. června 1982 v Mladé Boleslavi a s profesionální grafickou tvorbou začal ve dvaceti letech. Vcelku ironicky se po vystudování technické školy nedostal na Akademii výtvarných umění v Praze, proto začal pracovat ve společnosti Nostromo Wireless jako grafický designér a tvůrce pixelartových herních prvků pro hry na telefon. Během této doby se ve svých grafických výtvorech zdokonaloval, což vedlo k účasti na herních projektech nepatřících společnosti Nostromo. Stal se z něj ilustrátor na volné noze a je tak nyní svým vlastním šéfem.

První kontakt mezi Flybojem a Gizmem proběhl při psaní první Gizmovy knihy Vytváříme PC hry bez programování, která byla vydána v roce 2008. Flyboj k této knize poskytl ilustrace, které se Gizmovi líbili natolik, že jej oslovil o spolupráci na zcela novém projektu zvaném Chmatákov 2. První česká MMORPG nebyla pro Flyboje neznámou a před zprávou od Gizma o této hře již slyšel, jejich spolupráce tak byla spíše nadšenecká a Flyboj za ni nebyl nijak finančně odměněn - do doby, než hráči začali přispívat za personifikované vzhledy postav. Flyboj si práci na Chmatákově užíval a bral to jako zkušenost, při které se mohl něco nového přiučit.

O rok později na Chmatákově přestal pracovat kvůli nedostatku času a začal se věnovat jiným projektům. Pravidelně se účastnil soutěže Game Jam Prague, s pětičlenným týmem zvaným Flow Studio v roce 2011 za pouhých 48 hodin vytvořili hru Ruminator a nechyběl ani na dalším ročníku této soutěže, tentokrát se hrou zvanou 5th Element. Jeho nadšení pro tvorbu videoherní grafiky bylo očividné a přispěl ke vzniku mnoha titulů jako třeba Fruit Dating, Gold'n'Zombies nebo k logopedické hře určené pro děti Mluvídek.

Flybojovi ilustrace se časem objevily ve stolních hrách značky Dino nebo na stránkách Seznam.cz a DIGI.TV. S narozením jeho dětí se začal více ubírat směrem tvorby ilustrací dětských knížek, společně se svou ženou Terezou jsou velmi kreativním párem, kdy oba ilustrují a tvoří komiksy, povídky nebo knihy pro děti. Konkrétně jejich dílo zvané Naprostá šílenost bylo v roce 2022 nominované na cenu Zlatá stuha pro nejlepší komiks pro děti a mládež. Pro hráče Chmatákova byl Flyboj prostým poskytovatelem grafiky, ale Gizmo moc dobře věděl, proč si jej pro Chmatákov vybral. Nyní pracuje na dalších komiksových vydáních a ve volném čase se věnuje své rodině, chodí na tůry, jezdí na skateboardu a hraje hry - ať už stolní nebo počítačové.

Ostatní tvorba

Hry na telefon

Knižní ilustrace

Seznam.cz

Bibliografie

Výběr některých knižních titulů, ke kterým Flyboj poskytl své ilustrace. Drtivá většina z nich byla napsána jeho ženou Terezou Kopeckou.

  • Vytváříme PC hry bez programování - Vydáno v roce 2008, napsal Petr "Gizmo" Roudenský, ISBN: 9788025118849
  • Emin vánoční deník - Vydáno v roce 2019, ISBN: 9788026436904
  • Adventní zápisník pro děti - Vydáno v roce 2020, ISBN: 9788026436904
  • Naprostá šílenost - Anna na cestě z úzkosti - Vydáno v roce 2021, ISBN: 9788076372177
  • Róza, Háňa a tajný život lesa - Vydáno v roce 2022, ISBN: 9788025251157
  • Morčák Pip a spol. – Kamarádi až za hrob - Vydáno v roce 2021, ISBN: 9788026436904
  • Jezevec Míra hledá nový domov - Vydáno v roce 2023, ISBN: 9788026436904
  • Liška Eliška jde na borůvky - Vydáno v roce 2023, ISBN: 9788026436904
  • Zajíc Tonda pořádá party - Vydáno v roce 2023, ISBN: 9788026436904
  • Medvěd Béďa zdobí dům - Vydáno v roce 2023, ISBN: 9788026436904

a plno dalších...

Rozhovory

Pár otázek do videa ohledně projektu Chmatákov (8.10.2020)

Dobrý den,
jsem velký fanoušek vaší tvorby a vaše práce na této MMORPG mě inspirovala k tomu začít také tvořit grafiku. Chtěl bych vám poděkovat, protože právě díky vám jsem schopen svým přátelům, rodině nebo známým vytvořit loga nebo například různá tlačítka na webové stránky či programy. Na této hře jsem strávil prakticky celé dětství, takže se dá říct že celé dětství jsem se díval na to co jste vy vytvořil, od skinů přes předměty až po různé úseky mapy. Ze starých článků o Chmatákově 2 například na freehry.doupe.cz lze vyčíst, že váš úkol bylo tuto pixelovou hru převést do podoby vectorové, ale bohužel Chmatákov 2 nebyl dokončen a vaše tvorba tak šla do staré verze Chmatákova, z které se stal takový mix různých druhů grafických stylů. Společně se s pár hráči co tuto hru ještě hrají snažíme tento přesun na vectorartovou grafiku dokončit a snažíme se učit ze základu jaký jste nám vy položil a za ten vám moc děkujeme.

Mimo tvorbu grafiky se snažím i uchovat památku této hry, touto památkou by měl být videodokument, který by později byl umístěn na Youtube. Vzhledem k tomu jak velký vliv na tuto hru jste měl bych vám velmi rád položil několik otázek a odpovědi následně využil ve videu. Pokud by jste si našel čas a odpověděl na těchto pár otázek byl bych vám moc vděčný. Ve videu samozřejmě nebude chybět zmínka o Littlecolor, ať už odpovíte nebo na odpovědi nenajdete čas. Děkuji moc za váš čas a přeji příjemný zbytek dne.

Jakub,
Tým Chmatákov

ODPOVĚĎ
Dobrý den, Kubo.

Váš email mě velmi potěšil a zároveň fascinoval, jak ve skutečnosti tato hra měla a stále má velký dopad.

Otázky Vám rád zodpovím, ale popravdě, je to taková doba, že ne vše si budu pamatovat :) Díky moc a pěkný den, T.

  • Jak jste se seznámil s Petrem "Gizmem" Roudenským? Věděl jste o hře Chmatákov ještě před tím než došlo k vzájemné spolupráci?

Flyboj: Nevzpomínám si úplně přesně. V té době byla naše herní scéna o dost menší, než je teď. Všichni se veskrze nějak znali přes diskuzní fóra. Každý, kdo amatérsky něco tvořil, věděl o tom druhém. Mám ale takový matný tušení, že mi Gizmo napsal na ICQ s nabídkou na spolupráci a od té doby jsme spolu byli v kontaktu. O hře jsem určitě věděl už předtím.

  • Jaká byla spolupráce s Gizmem?

Flyboj: :) Byla to nadšenecká spolupráce bez odměny. Člověk ji dělal rád s vědomím toho, že se něco nového přiučí a hru bude třeba někdo hrát. Jako mladé ucho jsem byl za spolupráci rád. S Gizmem jsme pak připravovali i jiné projekty. Některé se dokončily - jako třeba kniha o dělání her bez programování - jiné ale třeba nedopadly.

  • Jak vás Gizmo informoval o tom, že Chmatákov 2 pokračovat nebude a co vám k tomu řekl? Případně jak došlo ke konci tohoto projektu?

Flyboj: Na to si vlastně moc nevzpomínám. Dost lidí chtělo zůstat u jedničky, jiní chtěli spíše Chmat 2. Byl v tom docela guláš, protože vznikaly i neoficiální servery hry, které byly stejně nebo i více populární. Chmat 2 měl asi pokračovat oficiální cestou. Ve hře mělo být hodně změn, jak grafických, tak herních. O konci projektu už moc nevím, protože jsem na Chmatu 2 přestal dělat dřív, než skončil.

  • Jak došlo k rozhodnutí přestat tvořit grafiku pro Chmatákov? Bylo vaše, nebo již nebyl ze strany Gizma zájem?

Flyboj: Já a podle mě i Gizmo jsme ztráceli energii. V té době jsem denně dojížděl cca 3h do práce. Domů jsem jezdil v 7-8 večer a sednout si znovu k PC se mi už chtělo čím dál tím míň. Spolu s tím, že určitě dobrá polovina chtěla zachovat pixel look Chmatu 1, to pro mě nedávalo moc smysl. Kdyby ale tenkrát bylo více času, asi bych u Chmatu zůstal.

  • Jaká byla domluva s hráči Chmatákova při tvorbě herních skinů? Chmatákovská komunita je známá jako občas dost problematická co se domluvy týče. :-)

Flyboj: Tohle byla etapa, do které bych už znovu nešel a i tenkrát jsem tvorbu skinů rychle ukončil. Domluva byla ok a lidi úplně v pohodě. Ze skinů měl každý obrovskou radost. Ale měl jsem pak zpětnou vazbu, že skiny se nějakým způsobem vykrádaly a používaly se neoficiálně. To byla samozřejmě podpásovka, protože skin pár peněz stál (300 nebo 400, teď nevím). Druhá věc byla ta, že jsem nečekal, jak mladé publikum si skiny chce koupit. V té době samozřejmě ještě nikdo neznal lootboxy a inappy, kterých je dnes miliarda a občas se ten byznys okolo trochu točí kolem gamblingu, který mi je proti srsti, ale i tenkrát mi přišlo nefér chtít po dětech, kterým je 12-17 nějaké peníze za custom věc. Donate varianta na grafiku obecně by tehdy bylo asi lepším řešením.

  • Berete práci na Chmatákově jako pozitivní zkušenost? Je něco co byste změnil? Litujete něčeho?

Flyboj: Byla to sranda. Dělat hru s vědomím toho, že jí opravdu někdo rád hraje je vždycky super. Kdybych takovou hru dělal ale nyní, měl bych na stole rád podrobnější koncept. Systematicky jednal s komunitou ohledně novinek a změn. No a v neposlední řadě bych si na práci asi dal více záležet :)

  • Chcete něco divákům dodatečně sdělit?

Flyboj: Zpětně díky za podporu všem v komunitě na fóru i těm, kteří mi napsali ohlasy na mail nebo jinak. Mějte se fajn a buďte tvořiví. Čus.

Rozhovor byl v podobě zaslaných otázek na e-mail, otázky sestavil Bionicle19.