Nastavení

Z Chmatákovská Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V nastavení si může hráč přizpůsobit požitek ze hry podle sebe.
V nastavení si může hráč přizpůsobit požitek ze hry podle sebe.

Nastavení hry je přístupné v Menu postavy po kliknutí na tlačítko nebo klávesou F4. Hráči je zde umožněno přizpůsobit si různé vizuální prvky hry včetně zvukových efektů a samotných herních funkcí. Zkušenější hráči si tak mohou zrušit okna s nápovědou či návody, zatímco nováčci zde mohou aktivovat všechnu pomoc, která se jim může do začátku hodit. Nastavení je přístupné všude a v jakékoliv herní situaci, ukládá se v souboru Klient.ini a hráč jej nemusí s každým přihlášením měnit. Pokud je soubor klient.ini ve stejném adresáři jako Chmatákov 2.exe, tak je nastavení načteno z tohoto souboru. Pokud je ale klient.ini smazán, tak si jej hra po zapnutí sama vytvoří a všechna nastavení jsou vrácena na svou základní hodnotu, takže si je hráč bude muset znovu přizpůsobit. Uložená nastavení jsou platná pro všechny účty, které se přihlašují ze souboru hry ve stejném adresáři jako klient.ini.

Obchod s hráči

Pokud je tato funkce aktivní , tak vám mohou ostatní hráči přetáhnutím předmětu na vaši postavu nabídnout obchod. Tím se otevře okno, kam můžou oba hráči nabídnout předměty a peníze k výměně. Toto okno znemožňuje použití nářadí, svitků, lektvarů a léků, takže může příchozí nabídka hráči pořádně znepříjemnit probíhající souboj. Vypnutím této funkce bude ostatním hráčům znemožněno s vámi otevřít okno obchodu s hráči.

Obchod s hráči, ve kterém mohou mezi sebou hráči obchodovat.
Obchod s hráči, ve kterém mohou mezi sebou hráči obchodovat.

Minimapa

Nejedná se o úplně klasickou minimapu, na kterou může být hráč zvyklý z jiných her. Není zde znázorněna mapa samotná, ale můžete zde najít vyznačené ostatní hráče, NPC a část mapy, kterou hráč může aktuálně na obrazovce vidět. Také jsou zde čísla vyjadřující PING (rychlost připojení se serverem, číslo má být co nejmenší) a FPS (snímky za vteřinu, číslo má být co nejblíže hodnotě 60). Vypnutím se na obrazovce neukazuje.

Minimapa ukazující ostatní hráče, NPC a různé užitečné údaje.
Minimapa ukazující ostatní hráče, NPC a různé užitečné údaje.

Červené kolečko - symbolizuje hráče, kolečko uprostřed je uživatel, zatímco ostatní červená kolečka jsou jiní hráči poblíž
Tyrkysové kolečko - symbolizuje NPC, kterými jsou Příšery a Obchodníci
Fialový obdélník - oblast, kterou hráč aktuálně vidí v okně hry
PING - rychlost internetového připojení se serverem, čím menší číslo, tak tím lepší je připojení
FPS - počet snímků za vteřinu, optimálně by jich při hraní Chmatákova mělo být 60, nebo se má hodnota aspoň co nejvíce blížit tomuto číslu

Nápověda

Nápověda je automaticky aktivní ihned po registraci a všichni nováčci se na ni můžou obrátit pro informace týkající se různých oken, předmětů a funkcí. Při přemístění kurzoru myši na vybrané herní prvky se objevují okénka vysvětlující oč se jedná. Vzhledem k počtu Atribut, Dovedností, Talentů a jiných herních funkcí se těchto okének ve hře objevuje opravdu hodně a pro zkušenější hráče je vhodné si nápovědu vypnout pro lepší přehlednost. U některých herních prvků se nápověda zobrazuje i přes její vypnutí a to zejména u funkcí, které v dřívějších verzích Chmatákova fungovaly jinak nebo v nich nebyly vůbec. Převážně se jedná o talenty nebo Bindovací lištu.

Nápověda obsahuje mnoho užitečných informací.
Nápověda obsahuje mnoho užitečných informací.

Barva textu

Každý hráč po registraci začíná s tyrkysovou barvou textu, kterou lze vyměnit za jednu z dalších 90 nabízených barviček v nastavení. Barvu textu lze měnit kdykoliv a kdekoliv, pro vyvolání vzorníku barev stačí zmáčknout a poté kliknout na barvu, která se uživateli líbí nejvíce.

Personalizovat si na své postavě můžeš i ty nejmenší detaily.
Personalizovat si na své postavě můžeš i ty nejmenší detaily.

Základní rozlišení

Pokud hráč přemístí kurzor myši na okraj okna, ve kterém se hra nachází, tak si může jeho velikost přizpůsobit tak, jak se mu zlíbí. Větší velikostí okna bude trpět kvalita všech grafických prvků hry, protože tato grafika byla do hry přidána pouze pro základní rozměr okna - 1280x720. Aby hráč vrátil velikost okna hry na toto rozlišení, tak stačí v nastavení zmáčknout tlačítko .

Okna s návody

Při nasazení Modré knihy svitků, Červené knihy svitků a Nářadí se hráči automaticky zobrazují okna s návody k výrobě různých svitků, zbraní a tak dále. Tato okna mizí ihned po sundání těchto nástrojů, ale během nasazení blokují podstatnou část obrazovky, která se může hodit pro sbírání potřebných ingrediencí ležících na zemi. Pro zkušenější hráče je tedy ve hře možnost si tato okna vypnout a mít neustále otevřené zorné pole i při nasazených nástrojích.

Okna s návody mohou být pro zkušenější hráče už nepotřebná.
Okna s návody mohou být pro zkušenější hráče už nepotřebná.

Ukazatel životů

Závisle na hodnotě dovednosti Všímavost hráč vidí počet životů různých bytostí ve hře. Pokud se těchto bytostí na jednom místě nachází více a hráči tyto ukazatele začnou překážet, tak je může v nastavení vypnout . Hlavní ukazatel životů a many vlevo nahoře hráč uvidí i nadále, skryje tím pouze malé informační ukazatele ležící přímo pod vzhledy postav, včetně té svojí.

Při větším počtu příšer na jednom místě se můžou ukazatele stát nepřehlednými.
Při větším počtu příšer na jednom místě se můžou ukazatele stát nepřehlednými.

Dosah zbraní

Každá Zbraň ve hře má nastavený určitý prostor, ve kterém s ní lze zasáhnout ostatní bytosti, během boje hráč ale stěží bude vědět, jak daleko se nachází od cíle. Proto je ve hře implementována možnost si zapnout ukazatel dosahu nasazené zbraně, který hráči napoví jestli se cíl nachází dostatečně blízko pro pokus o zásah. Není potřeba mít tuto funkci aktivní pro rozlišení dosahu různých zbraní, protože u střelných to je pokaždé 9 polí, u magických holí 10 polí a u sečných zbraních to jsou pokaždé 2 pole.

Jestli je cíl dostatečně blízko můžeme zjistit pomocí ukazatele dosahu zbraní.
Jestli je cíl dostatečně blízko můžeme zjistit pomocí ukazatele dosahu zbraní.

Rušení chůze myší SHIFTem

Klávesa SHIFT má již od pradávna speciální funkci, která může být začínajícím hráčům poměrně dobře skrytá. Při držení této klávesy je pro hráče možné střílet do cíle a nebát se chybných kliknutí vedle něj, které by vedly k nechtěným pohybům postavy. Nejčastěji používaný způsob boje zahrnuje pohyb klávesami AWSD a efektivní využití klávesy SHIFT pro zásahy cíle a blokování nechtěného pohybu postavy. Místo držení klávesy SHIFT je ale možné aktivovat v nastavení rušení chůze myší SHIFTem, které hráči umožní přepínat mezi pohybem klávesami a myší pouhým kliknutím. Hráč tak bude myší pouze střílet do bytostí, zatím co pohyb bude možný pouze šipkami nebo AWSD. Opětovným kliknutím lze pohyb myší znovu zapnout.

Mezi pohybem myší nebo klávesami lze jednoduše přepínat SHIFTem.
Mezi pohybem myší nebo klávesami lze jednoduše přepínat SHIFTem.

Zvuky a hudba

Standartní nastavení, kterým lze manipulovat s úrovní hlasitosti zvukových efektů ve hře. Zvuky se vážou ke zvukovým efektům předmětů, tlačítek nebo třeba NPC, zatím co Hudba má vliv na hlasitost hudby jednotlivých lokací. Maximálním snížením úrovně zvuku hráč zároveň vypne i hudbu.

Ovládání

Není položkou, která by šla v nastavení hry změnit. Ovládání je dáno a v nastavení si lze přečíst o všech možnostech, které má hráč k dispozici.

Ovládání Chmatákova je velmi jednoduché a lze si o něm přečíst v nastavení.
Ovládání Chmatákova je velmi jednoduché a lze si o něm přečíst v nastavení.